Foto: Plattform/Johnér

Avtal 25: Vi vill göra mediebranschen bättre

Publicerad 4 februari 2025

Hur kan vår bransch bli bättre? En viktig grund är att villkoren i våra kollektivavtal möjliggör för medlemmarna att kunna göra ett bra jobb. Nu går vi snart in i förhandlingar om detta. 

31 mars upphör de avtal som förhandlades fram 2023 att gälla. Det innebär att det snart är dags att på allvar inleda avtalsrörelsen 2025. Journalistförbundet ska förhandla med arbetsgivarorganisationen Medieföretagen om fem kollektivavtal, på områdena dagspress, public service, tidskrift, kommersiella etermedier och bemanning. 

Ulrika Hyllert
Foto: Tor Johnsson

– Vi vill att de här kollektivavtalen ska stärka våra medlemmars viktiga roll i ett demokratiskt samhälle. Avtalen behöver också garantera arbetsvillkor som möjliggör för medlemmarna att kunna arbeta som journalister. Vi vill göra mediebranschen bättre, säger Ulrika Hyllert, ordförande för Journalistförbundet.

Övergripande mål för avtalsrörelsen

Journalistförbundet har tre övergripande målsättningar för årets avtalsrörelse. Kollektivavtalen ska:

  • bidra till att stärka journalisters ställning och arbete. 
     
  • bidra till att medlemmar vill fortsätta arbeta som journalister och att studenter ser en framtid som journalister. Detta genom villkor och löner som kan konkurrera med andra branscher.
     
  • vara anpassade utifrån den verklighet journalister har, och de särskilda behov som finns utifrån yrkets krav. Exempelvis arbete alla dagar i veckan och alla tider på dygnet, oavsett helgdagar.

14 februari överlämnar Journalistförbundet kraven till vår motpart, Medieföretagen.

Bygger på medlemmarnas vilja

I Journalistförbundets avtalsplattform kan du läsa mer om de viktigaste och mest prioriterade frågorna i avtalsförhandlingarna. En viktig grund för plattformen är enkätsvar från förbundets medlemmar. Avtalsplattformen är ett resultat av förbundsstyrelsens och kansliets utvecklingsarbete. Länk nedan.

Senast ändrad 4 februari 2025